Recepty z červené řepy

Červená řepa má až neuvěřitelně širokou škálu kulinářského využití, a to jak ve studené, tak v teplé kuchyni. Kromě použití při přípravě salátů, pomazánek nebo polévek můžeme řepu zpracovat i do buchet či nápojů, ale i když zkoušíme jiné recepty z červené řepy. Platí přitom, ostatně stejně jako v případě jakékoliv jiné zeleniny, že tepelnou úpravou ztrácíme jistou část živin v ní obsažených. To ale rozhodně neznamená, že bychom se tomu měli zcela vyhýbat, protože i tak v ní zůstane zachováno velké množství důležitých vitaminů, minerálů, antioxidantů a stopových prvků.

Recepty z červené řepy

Tematicky rozřazené recepty z červené řepy

Saláty

Saláty

Polévky

Polévky

Hlavní jídla

Hlavní jídla

Pomazánky

Pomazánky

Šťávy

Šťávy

Buchty

Buchty

Co se k řepě hodí?

Bez ohledu na to, zda řepu zrovna pečete, připravujete si z ní čerstvý salát, vaříte poctivou polévku, grilujete ji jako přílohu, nakládáte ji do zavařovacích sklenic nebo cokoliv jiného (včetně experimentování), je určitě dobré vědět, jaké suroviny s touto rudě sytou zeleninou ladí na jazyku. No a z tohoto důvodu jsme sepsali tento jednoduchý tahák, v němž jsme všechny tyto ingredience sepsali a rozřadili je do tematických kategorií. Tady jsou!

Koření a bylinky

Aloisie citronová, bazalka, česnek, estragon, fenykl, hřebíček, chilli, jarní cibulka, kari, kerblík, kmín, kopr, koriandr (listy i semena), majoránka, máta, meduňka, muškátový oříšek, nové koření, paprika, pažitka, pepř, petrželka, rozmarýn, skořice, římský kmín, tymián, zázvor.

Ovoce a zelenina

Avokádo, brambory, celer, cibule, citron, čekanka červená salátová, čekanka listová, čekanka obecná, fazolky, fenykl, frisée, hruška, jablko, jarní cibulka, kozlíček polní, křen, limetka, maliny, mrkev, okurky, pomeranč, pórek, potočnice lékařská, řapíkatý celer, roketa, ředkev, šalotka, špenát, zelí.

Sýry

Asiago, cambozola, feta, fontina d’aosta, gruyère, kozí, modrý, parmazán, queso fresco, ricotta, roquefort.

Oleje

Arašídový, hořčičný, olivový, řepkový, vlašský.

Alkohol

Bílé víno, cider, červené víno, sherry, šampaňské, vodka.

Ostatní

Ančovičky, balzamikový ocet, citronová šťáva, cizrna, crème fraîche, dijonská hořčice, hnědý cukr, hovězí maso, husí maso, javorový sirup, jogurt, kachní maso, kapary, kaviár, kefír, máslo, med, mléko, olivy, piniové ořechy, pistácie, prosciutto, slanina, sledě, smetana, uzené ryby, vařená vejce, vepřové maso, vlašské ořechy, zakysaná smetana.

Výběr, uchovávání a příprava

Když jste v obchodě a vybíráte bulvy, pak vždy preferujte takové, které na sobě mají zanecháno alespoň několik centimetrů ze stonků listů, nebo ještě lépe takové, které jsou přímo s listy. Díky nim si totiž bulvy během tepelné úpravy zachovají maximální možné množství obsažené šťávy a budou tak ve výsledku chutnější. Bulva samotná by měla být při stisku pevná a její povrch by měl být krásně hladký a suchý bez jakýchkoliv promáčklin a poškození. Pakliže budete kupovat řepu, která má listy, pak ty by měly být krásně tmavě zelené a křupavé. Povadlé listy jsou známkou toho, že se nejedná o čerstvý kus.

Výběr, uchovávání a příprava

Červená řepa může být uchována v lednici čerstvá po několik dní a malé mladé bulvy dobře uzavřené v nějakém plastovém obalu takto vydrží klidně i více než týden. Samotné listy bohužel rychle podléhají zkáze a velmi záhy vadnou, takže by měly být použity ideálně v den nákupu.

Není asi žádným tajemstvím, že červená řepa zbarví všechno, co může do ruda, a to včetně rukou, které pak mohou zůstat červené i pěknou řádku dní. Není proto od věci navléct si plastové/gumové rukavice a případně i něčím zakrýt vybavení kuchyně, které by se mohlo znečistit a špatně by se čistilo. Bulvy před prací důkladně omyjeme a pomoct si můžeme i kartáčem na zeleninu. V závislosti na druhu pokrmu, který budeme připravovat, můžeme přistoupit k oloupání bulev předem, ale obecně je vždy lepší oloupat je až po tepelném zpracování, pokud to povaha receptu umožňuje, neboť pak zůstanou šťavnatější. Navíc je pak loupání také mnohem jednoduší a slupky prakticky stáhnete pouze rukama bez jakéhokoliv škrabadla, nebo něčeho podobného. Důkladně omyté malé mladé bulvy není potřeba loupat vůbec, protože jejich slupka není nijak houževnatá a tuhá.

Typy úprav

S červenou řepou můžeme v naší kuchyni kouzlit na mnoho různých způsobů. Využití najde v teplé i v té studené. Trochu širší spektrum použití bude mít bulva, než listy, ale i to je vlastně dosti diskutabilní. Záleží totiž na vaší ochotě experimentovat a zkoušet nové věci. Ať tak, či onak, zde vám v krátkosti představujeme různé možnosti úpravy, respektive zpracování. Některé vás bezesporu nijak nepřekvapí, jiné naopak určitě ano.

Typy úprav řepy

Šťávy a smoothie

Řepa je jako dělená na to, abychom ji odšťavnili a udělali si z ní zdravý nápoj. Naprosto nejlepší je použít na to odšťavňovač. Stačí bulvy opláchnout, odřezat z nich konce, rozčtvrtit je a pak už je jen naládovat do ústí odšťavňovače. Nemáte-li odšťavňovač, pak není nutné zoufat, protože to jde i bez něj, akorát to není tak pohodlné a rychlé. Nejprve si bulvy nastrouhejte do mísy na jemném struhadle. Takto zpracované je přendejte do potravinářského plátýnka a přes něj z nich vymačkejte do vhodné nádoby šťávu. Nejlepší pochopitelně je připravovat si šťávu čerstvou těsně před konzumací, ale v dobře uzavřené čisté nádobě vydrží v lednici až tři dny aniž by se zkazila. Nezapomeňte na to, že syrová řepa a zvláště pak čerstvá šťáva z ní je velmi silná a v čisté podobě snadno podráždí váš krk, takže ji nikdy nepijte čistou. Výborně se k ní hodí například mrkev, řapíkatý celer, jablka, hrušky, zázvor nebo pomeranče. Vyzkoušet můžete třeba tento Zeleninový nápoj s červenou řepou či Řepnou šťávu s pomerančem a zázvorem. A když už jsme u těch nápojů, pak rozhodně nesmíme opomenout ani dnes tolik populární smoothie, v nichž zůstane zachováno vše cenné, co červená řepa obsahuje v té nejčistší podobě. Ochutnejte Detoxikační smoothie z červené řepy a mrkve nebo třebas toto Smoothie z řepy, borůvek a jahod. Jediné co budete na smoothie potřebovat je dostatečně výkonný mixér, který si s tvrdými a nepoddajnými bulvami poradí.

Když přijde řeč na džusy a smoothie pak červená řepa obecně nejlépe chuťově spolupracuje s mrkví, jablky a hrozny, ale je to do značné míry klišé. Zde pro vás máme několik tipů na zajímavé kombinace (poměry jednotlivých surovin jsou na vašem uvážení, každý si může najít ten správný právě pro sebe).

  1. + Mrkev – pomeranče – jablka
  2. + Mrkev – hrozny – jahody
  3. + Jablka – zázvor
  4. + Okurky – pomeranče
  5. + Hrušky – máta – zázvor – citron

Jíme ji syrovou

Červená řepa se dá jíst i syrová a v tomto stavu je převelice chutná. Stačí ji třeba jen nakrájet na velmi jemné plátky, posypat trochou soli a kmínu, zakápnout citronovou šťávou a můžete se do ní pustit. Stejně tak můžeme použít spiralizér a nakrouhat si z bulev krásně červené zeleninové špagety. Zapomenout pak rozhodně nesmíme ani na pomazánky, do nichž použijeme řepu nastrouhanou najemno na struhadle. Co říkáte třeba na takovou Řepnou pomazánku s celerem nebo Pomazánku z červené řepy na indický způsob? To zní lákavě, ne? No a nakonec musíme zmínit i některé saláty, které v našem krátkém souhrnu nesmí chybět. Zkuste si připravit například Salát z červené řepy s česnekem či Salát s červené řepy s černou ředkví. A když už jsme v tom, tak jen připomeňme, že do prakticky jakýchkoliv salátů, které si běžně připravujete, můžete dát i řepné listy.

Vaříme

Prakticky všechny druhy zeleniny ztratí během vaření (obzvláště během tak dlouhého vaření jako je tomu v případě řepy) svou chuť a strukturu a nakonec jsou vlastně celé takové jalové. Jak tomu ale na světě bývá, existují výjimky a řepa je právě jednou z nich. Díky své celkové chuťové intenzitě neztratí na výrazu ani po dlouhé době vaření. Díky tomu si ji můžeme naplno vychutnat v mnoha lahodných polévkách, mezi nimiž v našich končinách vyčnívá především klasický ruský Boršč. Za žádnou cenu bychom však neměli opomenout zkoušet nové recepty a tak si uvařte třeba Studenou polévku z červené řepy na litevský způsob či Řepnou polévku s fenyklem. Vařené bulvy jsou ovšem použitelné univerzálně. Dají se nakrájet na plátky a po dochucení můžeme servírovat Carpaccio z červené řepy. Stejně tak je můžeme nakrájet na kostky, nastrouhat, rozmixovat a použít je do salátů, pomazánek, koláčů, ale i dezertů.

Pečeme

Jedna z nejlepších možných úprav přirozeně nasládlých druhů zeleniny je pečení. Během něj totiž dojde ke zvýraznění a současnému zjemnění chuti, které je doprovázeno karamelizací přírodních cukrů, kterých je v řepě opravdu dostatek. Pečení v tomto případě přitom není nijak složité a jedná se o techniku, která nepotřebuje žádné velké kuchařské dovednosti a zkušenosti. Před samotným pečením je možné bulvy oloupat a nakrájet, ale rozhodně lepší je upéct je vcelku a oloupat a nakrájet je až po upečení. Zůstanou díky tomu totiž daleko více šťavnaté. Jak správně upéct červenou řepu se dočtete v článku Pečená červená řepa. Když už je upečená, máte mnoho možností jak s ní dále naložit. Fakticky se dá jíst pochopitelně samotná jen tak bez jakéhokoliv dochucení, ale to by byla škoda. Stačí trocha soli, olivový olej, šťáva z citronu a malinko tymiánu a hned máte chuťovku jako víno. Fakticky ji ale můžete stejně jako vařenou červenou řepu přidávat do salátů a pomazánek, nakrájet ji na jemné plátky a usmažit si řepné chipsy, připravit si z ní přesnídávku a tak podobně. Možností je zkrátka přehršel.

Grilujeme

Grilování má velmi obdobný výsledek jako pečení s tím rozdílem, že navíc získáme onen nezaměnitelný kouřový nádech, který je prostě úžasný a této zelenině nanejvýš svědčí. Stačí ji zakápnout olejem, osolit, opepřit a na středním ohni je hotová za zhruba půl hodiny. Vzhledem k příležitosti, při níž ji budeme takto připravovat asi nejčastěji, bude nejlepší dát si ji jako přílohu k masu, nebo ji přidat do salátu.

Smažíme

Červenou řepu můžeme dost dobře také smažit, a to hned na několik různých způsobů. Připravit ji můžeme jako hranolky, chipsy nebo ji obalit a usmažit podobně jako třeba cibulové kroužky. Samostatnou kapitolou jsou pak variace na klasická jídla, jako jsou kupříkladu – Bramboráky z červené řepy – řepáky nebo Řízky z červené řepy. Zdravější variantou smažení pak může být nakrájet bulvy na malé kostky, nebo nudličky a připravit je na asijský způsob stir-fry v pánvi wok.

Nakládáme a zavařujeme

Konzumace nakládané a zavařené červené řepy má u nás dlouhou tradici, která je ovšem tak trochu pošramocena školními vývařovnami. Každý nepochybně ví, o čem je řeč, takže to tu nemusíme dále rozmazávat. Faktem nicméně je, že pokud se dobře naloží či zavaří, pak jí mohou konkurovat snad jen okurky a beraní rohy, protože je zkrátka a jednoduše geniální. Záleží pochopitelně na použitém koření, dochucovadlech a tak podobně, ale to už je zase záležitost jistých osobních preferencí. Červená řepa se například obecně vzato skvěle snoubí s koprem, což je ovšem bylina, kterou mnoho lidí doslova nesnáší, a tak asi sotva ocení recept, kde je v nálevu použit. Ať tak či onak, některé recepty na tento způsob úpravy naleznete v našem článku Nakládání a zavařování červené řepy.

Dezerty

Používání některých druhů zeleniny do dezertů dnes již není tak šokující, jako tomu bylo před lety. Asi největší zásluhu na tom má pochopitelně onen slavný mrkvový dort, který je koneckonců opravdu skvělý. Nebude proto asi žádným překvapením, že můžeme k pečení dezertů použít i červenou řepu, neboť i ona je své podstatě stejně jako mrkev dosti sladká. Oproti mrkvi má ale jedno obrovské plus a tou její sytá rudá barva, která naprosto neskutečným způsobem obarví každé těsto a dá mu tak jakýsi nádech výjimečnosti. Použít jí můžeme při pečení buchet, koláčů, muffinů, dortů, cookies a prakticky čehokoliv sladkého, třeba na Kakaovou buchtu s červenou řepou.

Kvasíme

Jen málo lidí ví o tom, že se dá červená řepa velmi dobře nakvasit obdobně jako je to ve zvyku dělat se zelím. Výhodou této úpravy je to, že jsou v pokrmu zachovány důležité živiny a navíc jsou fermentačním procesem vytvořeny látky příznivé pro náš organismus a především pak pro jeho metabolické procesy. Nechat zkvasit můžeme čistě samotnou řepu, nebo ji můžeme skombinovat se zmíněným zelím a ostatními druhy zeleniny. Celý proces zabere zhruba dva týdny v závislosti na podmínkách.

Nezapomínejte na listy

Když se mluví o červené řepě, prakticky každému vytane na mysli ona rudá bulva a téměř nikdo neví, nebo si nevzpomene na to, že má taky nějaké listy, které jsou přitom z nutričního hlediska minimálně stejně zajímavé. Je to bohužel způsobeno tím, že je řepa v obchodech prodávána zpravidla bez nich (rychle vadnou a v regálech to pak nepůsobí na nakupující dobrým dojmem), ale také se nedá říci, že by se jednalo o zcela nedostupné zboží. Jako první možnost jejich využití se nabízí pochopitelně salát, což je logické a fakticky to bude asi také nejrozšířenější použití.  Ve skutečnosti z nich můžeme ale udělat třeba pesto, použít je do nádivky místo špenátu nebo z nich uvařit polévku. Možností je skutečně řada a je jen na vaší ochotě a fantazii, jak s touto surovinou budete ve vašich receptech pracovat.

Jak uchovávat červenou řepu po sklizni

Pakliže máte v oblibě zahrádkaření, je dost možné, že jste si vypěstovali i vlastní úrodu červené řepy, kterou pravděpodobně nebudete schopni spotřebovat celou během krátké chvíle. Nastává tedy otázka, co dělat s oněmi přebytky. Jednou možností je rozdat ji přátelům. Druhou možností je přebytky zavařit. Třetí a čtvrtou možnost si teď společně představíme. Jedná se o zamrazení a uchovávání v písku.

Jak uchovávat červenou řepu po sklizni

Skladování v písku

Brambory, cibuli, ale i jiné druhy zeleniny je možné za určitých podmínek skladovat po relativně dlouhou dobu, aniž bychom s nimi museli cokoliv dělat ve smyslu nějaké tepelné, nebo jiné úpravy. Obdobně lze přistupovat i k červené řepě. Podstatné je, abychom měli k dispozici přirozené stabilně chladné místo, kde však nehrozí nebezpečí mrazu. Nejideálnějším a nejuniverzálnějším je v tomto ohledu samo sebou sklep. Máme li být vědecky specifičtí, pak by se mělo jednat o místo s teplotou mezi 1°C až 4°C a vlhkostí vzduchu mezi 85% až 95%.

Postupujeme následovně:

  1. Vybereme jen pěkné bulvy bez jakéhokoliv poškození, které by mohlo později zapříčinit plesnivění, hnití a podobně. Odstraníme celé listy. Do bulvy a konce kořene nijak nezasahujeme, odstraníme jen případnou hrubou vrstvu nánosu hlíny a špíny. Za žádných okolností neumýváme, neoškrabáváme ani nic podobného. Před uložením necháme bulvy lehce vydýchat a zavadnout, což poznáme tak, že konec kořene lehce vyschl.
  2. Připravíme si dřevěnou přepravku (ne plastovou, neboť ta nemůže přirozeně „dýchat“) a naplníme ji vrstvou čistého a suchého písku. V adekvátních odstupech nyní do bedny rozmístíme bulvy a zasypeme je druhou vrstvou písku. V závislosti na velikosti úrody a rozměrech bedny, takto naskládáme i několik vrstev bulev a písku na sebe. Poslední svrchní vrstvu tvoří pochopitelně písek. Takto skladovaná řepa je schopna vydržet v dobrém stavu přes zimu až 5 měsíců. Není však ani trochu od věci ji párkrát během zimy zkontrolovat, zda nezačal některý kus hnít, či plesnivět. Jeden jediný špatný kus by mohl zbytečně znehodnotit celou úrodu. V průběhu zimy pochopitelně spotřebováváme dle libosti pouhým vyhrabáním z písku.

Zamrazení

Zamrazovat bychom měli jen čerstvé bulvy, které nejsou přerostlé a poškozené. Před samotným zamrazením je nutné je uvařit, neboť syrové bulvy by zhrudkovatěly a následně by nebyly dobré k jídlu. Uvařit je nemusíme nezbytně přímo ve vodě, klidně k tomuto účelu použijte napařovač. Podstatné je, aby byly dostatečně měkké na to, abyste do nich bez výrazného odporu zapíchli vidličku. Slupky je zbavíme až po tepelné úpravě. Skutečně malé kusy můžete zamrazit vcelku, ty větší raději rozpulte, respektive rozčtvrťte. Pokud máte v mrazničce dostatek místa, tak je nejprve nechte zmrznout zvlášť na tácu, nebo plechu a teprve poté je společně vložte do pytlíku na zamrazování.

Zamrazit můžeme i listy. Vyberte pěkné a čerstvé kusy a zbavte je případných škaredých a ovadlých částí. Řádně je properte pod tekoucí vodou, krátce spařte v horké vodě, ihned ochlaďte, lehce osušte (ne však zcela dosucha), vložte do pytlíku na zamrazování a vložte do mrazničky.

13 tipů pro práci s červenou řepou v kuchyni

  1. Při čištění bulev buďte opatrní, abyste nepoškodili, nebo nějak nenarušili slupku, která drží šťávu uvnitř.
  2. Ačkoliv se dá jíst za syrova, a to na mnoho způsobů, nebojte se vyzkoušet tepelné úpravy jako je vaření, pečení, grilování, smažení či napařování.
  3. Když budete v obchodě, snažte se vybírat velikostně stejné kusy, aby jim změknutí při následné tepelné úpravě zabralo stejně času. Jinak se budete potýkat s tím, že budou některé kusy nedodělané, nebo naopak převařené.
  4. Nejkvalitnější bulvy s nejjemnější chutí jsou takové, které mají v průměru maximálně 6 cm. Větší kusy už nejsou tak lahodné a navíc jim to déle trvá, než se udělají.
  5. Pro zachování maximálního množství živin uvnitř bulvy a její šťavnatosti, přistupujte k oloupání až po tepelné úpravě a nikoliv před ní, pokud to samozřejmě povaha receptu umožňuje. Po udělání jde slupka z bulev jednoduše sloupnout pod proudem tekoucí vody.
  6. Před vařením, pečením a podobně neuřezávejte konec kořene a stejně tak neodstraňujte celé stvoly listů, ale zastřihněte je zhruba 3 centimetry od bulvy. Tím ještě více podpoříte uchování živin a šťavnatosti. Konce stvolů a kořen odstraňte až posléze.
  7. Když už musíte řepu před tepelnou úpravu oloupat, pak doporučujeme použít škrabku namísto nože, který není zcela vhodný.
  8. Navzdory tomu, že této zelenině vyhovují téměř všechny typy tepelných úprav, těmi nejlepšími jsou rozhodně pečení a grilování, které nechají nejlépe vyniknout její jedinečné chuti.
  9. Co se týče základního dochucování, pak rozhodně nic nezkazíte, když sáhnete po těchto surovinách – sůl, pepř, nové koření, bobkový list, hřebíček, pažitka, kopr, česnek, hořčičné semínko, tymián, citron, limetka.
  10. Za předpokladu, že nechcete mít od řepy doruda zabarvené ruce, pak při práci s ní používejte gumové rukavice. Když už se vám stane, že si ruce obarvíte, tak smíchejte sůl s citronovou šťávou a vzniklou směsí si třete ruce. Poté si je ještě klasicky umyjte mýdlem a vodou.
  11. Při vaření nalijte do hrnce společně s vodou také jednu lžíci octa. Jednak tím omezíte zápach, který vaření občas doprovází, a také tím docílíte toho, že si řepa zachová svou krásně jasnou rudou barvu.
  12. Vodu, v níž budeme řepu vařit, není nezbytně nutné solit, neboť je řepa sama o sobě bohatým zdrojem sodíku (doporučuje se to však z toho důvodu, aby se neosolená voda nezačala minerály z řepy sytit). Existuje nicméně výjimka. Když budeme vařit trochu starší bulvy, které už nejsou vyloženě čerstvé, pak na každý hrnek vody přidáme do hrnce též špetku soli a špetku cukru, které napomohou zlepšit chuť a barvu řepy.
  13. Pokud ji budete přidávat do nějakého pokrmu (kupříkladu do těstovin) a nechcete, aby bylo vše obarvené dočervena, pak ji tam dejte až zcela nakonec.

Tipy pro zpracování

Jak již bylo řečeno, zpracování červené řepy bez tepelné úpravy zajistí, že nepřijdeme o žádné živiny, které jsou v ní obsaženy. Faktem ale je, že použití syrové řepy má v kuchyni svá omezení a množství receptů bez tepelné úpravy je v tomto případě výrazně nižší než těch s ní. Z toho důvodu vás na následujících řádcích seznámíme s možnostmi zpracování řepy bez tepelné úpravy, ale také toho, jak se vyhnout minimální ztrátě živin během jejího vaření, nebo pečení.

Tipy pro zpracování červené řepy

Studená kuchyně

Syrovou červenou řepu jde využít víceméně jen dvěma možnými způsoby, a to při přípravě šťáv a salátů.  U salátů není vlastně co řešit. Řepu stačí jen nakrájet, nebo nastrouhat a následně ji smíchat s ostatními přísadami. U přípravy nápojů však nebude škodit pár rad, které zamezí tomu, abyste nebyli již na začátku odrazeni. Pokud byste červenou řepu jen rozmixovali do podoby smoothie, byli byste velice nepříjemně překvapeni její konzistencí a chutí. V takovém případě se totiž nejedná o žádný kulinářský zázrak. Jednak není červená řepa v této úpravě sama o sobě moc chutná a hlavně by vám při jejím rozmixování vznikla jakási kaše, která nejde zrovna dvakrát dobře do krku. Proto je vhodné ji namixovat s jinou zeleninou (klasika je mrkev) a vodou, která nápoj vhodně naředí.

Jak zamezit ztrátě živin při vaření a pečení

Rada je to vlastně velice jednoduchá a poměrně logická. Obal, v tomto případě kůra, jakékoliv plodiny slouží k tomu, aby ochránil to, co se ukrývá uvnitř, a to je přesně to co nás zajímá. Pokud budete červenou řepu tepelně upravovat a máte v rámci daného receptu možnost zpracovávat ji zvlášť, což ne vždy jde, pak ji vařte, respektive pečte v celku, tak jak jste ji koupili a teprve poté ji oloupejte a zbavte všech nežádoucích částí. Důvod je prostý. Jestliže do struktury bulvy jakkoliv zasáhnete, je to jako rána, kterou následně vytékají cenné látky pryč.

V případě vaření pak také platí, že k nejmenším ztrátám živin dojde, pokud červenou řepu během zpracování udržujete v neustálém varu. To jednak znamená, že ji vložíme teprve až do vařící vody, nikoliv do studené, kterou začneme následně zahřívat, ale také to, že pokud se část vody vyvaří a my ji potřebujeme dolít, dolijeme vodu vařící, nikoliv studenou, která by přerušila proces vaření. Vhodné také je vodu řádně osolit, abychom vytvořili minerální roztok, který nebude mít potřebu sytit se ze zásob minerálů obsažených v řepě samotné.

Výběr, nákup a skladování červené řepy

Většina z nás červenou řepu nakupuje někde v obchodě, nebo na trzích a proto máme částečně omezené možnosti kontroly její kvality. Bohužel není v našich silách dokonale prověřit naprostou bezvadnost konkrétních kusů, ale jisté možnosti máme. Uveďme si proto pár tipů, jak vybrat ten správný kus a jak ho skladovat, aby nám vydržel pokud možno co nejdéle čerstvý pro naše recepty z červené řepy.

  1. Vybírejte tvrdé a kompaktní bulvy s hladkou slupkou. Pokud je bulva změklá a její slupka více, či méně zvrásněná je to známka toho, že je stará a tudíž nekvalitní.
  2. Pakliže máte možnost koupit si celé rostliny, pak volte tuto možnost. Má to hned tři důvody. Podle listů totiž poznáte čerstvost a dodržení správných skladovacích podmínek. Mají být krásně zelené, pevné a nepovadlé, což je známka maximální čerstvosti. Jsou-li listy zvadlé, nebo dokonce nažloutlé, pak rozhodně nekupujte. Druhým důvodem je fakt, že samotné listy mají široké využití ve zdravé kuchyni, a to třeba jako salát, nebo alternativa ke špenátu. Nakonec pak nesmíme opomenout fakt, že neporušená a celistvá rostlina má daleko delší životnost a schopnost uchovat v sobě cenné živiny, než tak z níž jsou odstraněný listy a kořen.
  3. Kupujte spíše menší kusy. Jsou chuťově vyváženější a sladší. Větší bulvy mají navíc tendenci být více škrobovité a tudíž méně příjemné při konzumaci. V případě, že budete bulvy zpracovávat v odšťavňovači za účelem výroby džusu, pak jistě oceníte fakt, že je nebudete muset rozkrajovat na menší díly.
  4. Vyhněte se poškozeným kusům, které jsou nějakým způsobem naťuklé, nebo naseklé. Jde především o to, že nevydrží příliš dlouho čerstvé a pokud se tak již nestalo, pak v brzké době hrozí reálné riziko započetí nějakých hnilobných, či jiných nežádoucích procesů.
  5. Když si donesete domů celé čerstvé rostliny červené řepy a nemáte v úmyslu je ihned zpracovat, pak oddělte listovou část od té kořenové (nezasahujte do bulvy) a skladujte je v lednici zvlášť. Vydrží tak čerstvé o něco déle. Jak dlouho vydrží listová část čerstvá je dosti individuální, ale ta kořenová by bez větších problémů měla vydržet asi deset dní.

Jak ji konzumovat jinak

Pokud je váš odpor k červené řepě naprosto nepřekonatelný a přesto ji chcete nějakým způsobem konzumovat kvůli jejím blahodárným účinkům, máte možnost. Na trhu je celá doplňků stravy, které jsou vyrobeny z jejich extraktů a sušin a jsou běžně ke koupi.