Pěstování

Pěstování červené řepyČervená řepa je poměrně nenáročná rostlina, a tak je praktický každý schopen vypěstovat si ji sám na vlastní zahradě. Vyšlechtěna byla celá řada odrůd a tak se dnes můžeme setkat s řepami různých tvarů, barev a chutí. O jednotlivých odrůdách se však více zmíním o něco dále v textu. S výsevem se začíná zpravidla během druhé poloviny dubna a v květnu, sklízet pak můžeme po 60 až 140 dnech v závislosti na konkrétním kultivaru. Teoreticky je možné sklízet ji později, a to až do příchodu prvních mrazů, ale není to moc ideální. Přerostlé bulvy nejsou jednak tak chuťově výrazné a lahodné a hlavně mají tendenci, podobně jako to známe třeba u kedluben, dřevnatět.

Výsev, půda, hnojení, zálivka a péče o červenou řepu

Semena dáváme zhruba 3 až 4 centimetry hluboko pod zem. Vzdálenost rostlin od sebe v řádku by měla cca 10 centimetrů a jednotlivé řádky by od sebe měli být vzdálené nějakých 30 centimetrů. Na našem území je možné vypěstovat červenou řepu prakticky všude, ale ideální je pro ni mírně zásaditá půda s dostatkem živin a pravidelným přísunem vláhy. Příliš jí nesvědčí půdy kyselé a štěrkovité. Nijak jí ovšem nevadí přímé slunce. V ideálním případě hnojíme plným (NPK) hnojivem s dostatečným obsahem bóru. Vyhnout bychom se naopak měli organickým hnojivům, neboť má řepa tendenci shromažďovat v kořenu v nich obsažené dusičnany. V případě potřeby, respektive sucha červenou řepu zaléváme. V průběhu samotné vegetace rostliny pak půdu kypříme a zbavujeme plevele.

Sklízení a skladování červené řepySklízení a skladování červené řepy

Při sklízení je třeba řepu vykopat celou i s kořenem. Při vykopávání dávejte pozor, abyste bulvu nepoškodili. Pokud máte v úmyslu řepu, respektive její bulvu nějakou dobu skladovat, pak platí následující. Listy odkruťte rukou zhruba dva až tři centimetry nad bulvou, zpomalíte tak její sesychání. Bulvu očistěte a případně osušte. Skladujte ji v chladném prostředí (sklep), a to ideálně v písku.

Červená řepa a její odrůdy

OdrůdyPěstitelé mají v dnešní době díky šlechtitelům na výběr z široké škály odrůd. Ty se vyskytují jednak ve dvou tvarových variantách, a to v kulovité a polodlouhé a pak v také mnoha barevných variantách. Barva se pak může lišit nejen u slupky (různé odstíny červené), ale především u dužiny, která může být tradičně rudá, ale také bílá, žlutá, oranžová či dokonce dvoubarevná utvořená střídáním bílých a červených kruhů na řezu. Společně se teď pojďme podívat na některé odrůdy (seřazeny dle abecedy).

Alexis

Bulva je polodlouhá a vzrůstem menší až střední velikosti. Slupky i dužina jsou červené, chuť je jemná. Je dobře odolná proti nejrůznějším chorobám. Vegetační doba této odrůdy činí 130 dní.

Betina

Klasická a velmi oblíbená odrůda s bulvami kulovitého tvaru, sytou červenou barvou dužiny, červenou až červenohnědou slupkou a jemnou delikátní chutí. Vegetační doba činí 120 dní. Vyznačuje se dobrou odolností proti listovým chorobám. Vysévaná bývá v půli léta, aby mohli být následně sklizeny bulvy malého vzrůstu vhodné pro konzervaci vcelku.

Burpee’s Golden

Na pohled velice zajímavá odrůda, která je někdy nazývána též žlutou červenou řepou. Samotná slupka bulvy má světle červenou až světle hnědou, avšak dužina je sytě žlutá. Bulva má kulovitý tvar. Ve velké míře je využívána pro konzervaci, ale díky své barevnosti také v mnoha receptech jako příloha či součást salátů v restauracích.

Červená kulatá

Naprosto nejběžnější a nejvíce pěstovaná odrůda vůbec, se kterou jsme se bezesporu všichni setkali. Tvar bulvy je kulovitý, dužina i slupka jsou sytě tmavě červené až červenofialové. Má dobrou odolnost proti chorobám a velice široké uplatnění od přímé konzumace, přes vaření až po zavařování.

Tonda di Chioggia

Odrůda pocházející z Itálie s bulvou kulovitého tvaru. Typická je dvoubarevností své dužiny, kdy se na příčném řezu střídají kruhy červené a bílé barvy. Díky tomu je tato odrůda velice oblíbení při dekoraci jídel. Slupka má světle červenou barvu.

Další oblíbené odrůdy červené řepy

Mezi dalšími oblíbenými odrůdami najdeme Pablo F1, Renova, Monopoly a Kahira.