Recepty z červené řepy

Recepty z červené řepyČervená řepa má až neuvěřitelně širokou škálu kulinářského využití, a to jak ve studené, tak v teplé kuchyni. Kromě použití při přípravě salátů, pomazánek nebo polévek můžeme řepu zpracovat i do buchet či nápojů, ale i jiných pokrmů. Platí přitom, ostatně stejně jako v případě jakékoliv jiné zeleniny, že tepelnou úpravou ztrácíme velkou část živin v ní obsažených. To ale rozhodně neznamená, že bychom se tomu měli zcela vyhýbat, protože i tak v ní zůstane zachováno velké množství důležitých vitaminů, minerálů, antioxidantů a stopových prvků.

SalátySaláty

PolévkyPolévky

Hlavní jídlaHlavní jídla

PomazánkyPomazánky

ŠťávyŠťávy

BuchtyBuchty
Tipy pro zpracování červené řepy

Tipy pro zpracování červené řepyJak již bylo řečeno, zpracování červené řepy bez tepelné úpravy zajistí, že nepřijdeme o žádné živiny, které jsou v ní obsaženy. Faktem ale je, že použití syrové řepy má v kuchyni svá omezení a množství receptů bez tepelné úpravy je v tomto případě výrazně nižší než těch s ní. Z toho důvodu vás na následujících řádcích seznámíme s možnostmi zpracování řepy bez tepelné úpravy, ale také toho, jak se vyhnout minimální ztrátě živin během jejího vaření, nebo pečení.

Červená řepa ve studené kuchyni

Syrovou červenou řepu jde využít víceméně jen dvěma možnými způsoby, a to při přípravě šťáv a salátů.  U salátů není vlastně co řešit. Řepu stačí jen nakrájet, nebo nastrouhat a následně ji smíchat s ostatními přísadami. U přípravy nápojů však nebude škodit pár rad, které zamezí tomu, abyste nebyli již na začátku odrazeni. Pokud byste červenou řepu jen rozmixovali do podoby smoothie, byli byste velice nepříjemně překvapeni její konzistencí a chutí. V takovém případě se totiž nejedná o žádný kulinářský zázrak. Jednak není v této úpravě sama o sobě moc chutná a hlavně by vám při jejím rozmixování vznikla jakási kaše, která nejde zrovna dvakrát dobře do krku. Proto je vhodné ji namixovat s jinou zeleninou (klasika je mrkev) a vodou, která nápoj vhodně naředí.

Jak zamezit ztrátě živin při vaření a pečení

Pečení a vařeníRada je to vlastně velice jednoduchá a poměrně logická. Obal, v tomto případě kůra, jakékoliv plodiny slouží k tomu, aby ochránil to, co se ukrývá uvnitř, a to je přesně to co nás zajímá. Pokud budete červenou řepu tepelně upravovat a máte v rámci daného receptu možnost zpracovávat ji zvlášť, což ne vždy jde, pak ji vařte, respektive pečte v celku, tak jak jste ji koupili a teprve poté ji oloupejte a zbavte všech nežádoucích částí. Důvod je prostý. Jestliže do struktury bulvy jakkoliv zasáhnete, je to jako rána, kterou následně vytékají cenné látky pryč.

V případě vaření pak také platí, že k nejmenším ztrátám živin dojde, pokud červenou řepu během zpracování udržujete v neustálém varu. To jednak znamená, že ji vložíme teprve až do vařící vody, nikoliv do studené, kterou začneme následně zahřívat, ale také to, že pokud se část vody vyvaří a my ji potřebujeme dolít, dolijeme vodu vařící, nikoliv studenou, která by přerušila proces vaření. Vhodné také je vodu řádně osolit, abychom vytvořili minerální roztok, který nebude mít potřebu sytit se ze zásob minerálů obsažených v řepě samotné.

Jak konzumovat červenou řepu jinak

ExtraktPokud je váš odpor k červené řepě naprosto nepřekonatelný a přesto ji chcete nějakým způsobem konzumovat kvůli jejím blahodárným účinkům, máte možnost. Na trhu je celá doplňků stravy, které jsou vyrobeny z jejich extraktů a sušin a jsou běžně ke koupi jako produkty z červené řepy.