Recepty z červené řepy

Červená řepa má až neuvěřitelně širokou škálu kulinářského využití, a to jak ve studené, tak v teplé kuchyni. Kromě použití při přípravě salátů, pomazánek nebo polévek můžeme řepu zpracovat i do buchet či nápojů, ale i když zkoušíme jiné recepty z červené řepy. Platí přitom, ostatně stejně jako v případě jakékoliv jiné zeleniny, že tepelnou úpravou ztrácíme jistou část živin v ní obsažených. To ale rozhodně neznamená, že bychom se tomu měli zcela vyhýbat, protože i tak v ní zůstane zachováno velké množství důležitých vitaminů, minerálů, antioxidantů a stopových prvků.

Recepty z červené řepy

Tematicky rozřazené recepty z červené řepy

Saláty

Saláty

Polévky

Polévky

Hlavní jídla

Hlavní jídla

Pomazánky

Pomazánky

Šťávy

Šťávy

Buchty

Buchty

Tipy pro zpracování

Jak již bylo řečeno, zpracování červené řepy bez tepelné úpravy zajistí, že nepřijdeme o žádné živiny, které jsou v ní obsaženy. Faktem ale je, že použití syrové řepy má v kuchyni svá omezení a množství receptů bez tepelné úpravy je v tomto případě výrazně nižší než těch s ní. Z toho důvodu vás na následujících řádcích seznámíme s možnostmi zpracování řepy bez tepelné úpravy, ale také toho, jak se vyhnout minimální ztrátě živin během jejího vaření, nebo pečení.

Tipy pro zpracování červené řepy

Studená kuchyně

Syrovou červenou řepu jde využít víceméně jen dvěma možnými způsoby, a to při přípravě šťáv a salátů.  U salátů není vlastně co řešit. Řepu stačí jen nakrájet, nebo nastrouhat a následně ji smíchat s ostatními přísadami. U přípravy nápojů však nebude škodit pár rad, které zamezí tomu, abyste nebyli již na začátku odrazeni. Pokud byste červenou řepu jen rozmixovali do podoby smoothie, byli byste velice nepříjemně překvapeni její konzistencí a chutí. V takovém případě se totiž nejedná o žádný kulinářský zázrak. Jednak není červená řepa v této úpravě sama o sobě moc chutná a hlavně by vám při jejím rozmixování vznikla jakási kaše, která nejde zrovna dvakrát dobře do krku. Proto je vhodné ji namixovat s jinou zeleninou (klasika je mrkev) a vodou, která nápoj vhodně naředí.

Jak zamezit ztrátě živin při vaření a pečení

Rada je to vlastně velice jednoduchá a poměrně logická. Obal, v tomto případě kůra, jakékoliv plodiny slouží k tomu, aby ochránil to, co se ukrývá uvnitř, a to je přesně to co nás zajímá. Pokud budete červenou řepu tepelně upravovat a máte v rámci daného receptu možnost zpracovávat ji zvlášť, což ne vždy jde, pak ji vařte, respektive pečte v celku, tak jak jste ji koupili a teprve poté ji oloupejte a zbavte všech nežádoucích částí. Důvod je prostý. Jestliže do struktury bulvy jakkoliv zasáhnete, je to jako rána, kterou následně vytékají cenné látky pryč.

V případě vaření pak také platí, že k nejmenším ztrátám živin dojde, pokud červenou řepu během zpracování udržujete v neustálém varu. To jednak znamená, že ji vložíme teprve až do vařící vody, nikoliv do studené, kterou začneme následně zahřívat, ale také to, že pokud se část vody vyvaří a my ji potřebujeme dolít, dolijeme vodu vařící, nikoliv studenou, která by přerušila proces vaření. Vhodné také je vodu řádně osolit, abychom vytvořili minerální roztok, který nebude mít potřebu sytit se ze zásob minerálů obsažených v řepě samotné.

Výběr, nákup a skladování červené řepy

Většina z nás červenou řepu nakupuje někde v obchodě, nebo na trzích a proto máme částečně omezené možnosti kontroly její kvality. Bohužel není v našich silách dokonale prověřit naprostou bezvadnost konkrétních kusů, ale jisté možnosti máme. Uveďme si proto pár tipů, jak vybrat ten správný kus a jak ho skladovat, aby nám vydržel pokud možno co nejdéle čerstvý pro naše recepty z červené řepy.

  1. Vybírejte tvrdé a kompaktní bulvy s hladkou slupkou. Pokud je bulva změklá a její slupka více, či méně zvrásněná je to známka toho, že je stará a tudíž nekvalitní.
  2. Pakliže máte možnost koupit si celé rostliny, pak volte tuto možnost. Má to hned tři důvody. Podle listů totiž poznáte čerstvost a dodržení správných skladovacích podmínek. Mají být krásně zelené, pevné a nepovadlé, což je známka maximální čerstvosti. Jsou-li listy zvadlé, nebo dokonce nažloutlé, pak rozhodně nekupujte. Druhým důvodem je fakt, že samotné listy mají široké využití ve zdravé kuchyni, a to třeba jako salát, nebo alternativa ke špenátu. Nakonec pak nesmíme opomenout fakt, že neporušená a celistvá rostlina má daleko delší životnost a schopnost uchovat v sobě cenné živiny, než tak z níž jsou odstraněný listy a kořen.
  3. Kupujte spíše menší kusy. Jsou chuťově vyváženější a sladší. Větší bulvy mají navíc tendenci být více škrobovité a tudíž méně příjemné při konzumaci. V případě, že budete bulvy zpracovávat v odšťavňovači za účelem výroby džusu, pak jistě oceníte fakt, že je nebudete muset rozkrajovat na menší díly.
  4. Vyhněte se poškozeným kusům, které jsou nějakým způsobem naťuklé, nebo naseklé. Jde především o to, že nevydrží příliš dlouho čerstvé a pokud se tak již nestalo, pak v brzké době hrozí reálné riziko započetí nějakých hnilobných, či jiných nežádoucích procesů.
  5. Když si donesete domů celé čerstvé rostliny červené řepy a nemáte v úmyslu je ihned zpracovat, pak oddělte listovou část od té kořenové (nezasahujte do bulvy) a skladujte je v lednici zvlášť. Vydrží tak čerstvé o něco déle. Jak dlouho vydrží listová část čerstvá je dosti individuální, ale ta kořenová by bez větších problémů měla vydržet asi deset dní.

Jak ji konzumovat jinak

Pokud je váš odpor k červené řepě naprosto nepřekonatelný a přesto ji chcete nějakým způsobem konzumovat kvůli jejím blahodárným účinkům, máte možnost. Na trhu je celá doplňků stravy, které jsou vyrobeny z jejich extraktů a sušin a jsou běžně ke koupi.